BEBEK DOSTU

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF , ilk altı ay bebeğe su dahil hiçbir ek gıda verilmemesini, sonrasında 24  aya kadar ek gıdalar ile birlikte emzirmeyi önermektedir. Anne sütü 0-6 aylık bebeklerde vazgeçilmezdir. 2 yaşına kadar da emzirme büyük önem taşımaktadır. Bebekler 0-2 yaş grubunda enfeksiyonlara karşı çok açıktır. Anne sütü bebeklerde bağışıklığı artıran temel besindir. Emzirme, anneyi meme kanseri ve rahim kanseri gibi hastalıklardan korunmaktadır.

EMZİRME DANIŞMANLIĞI MERKEZİ

Annelere emzirme desteği verildiğinde emzirmenin devamlılığı daha fazla sağlanmaktadır. Yeni doğum yapmış annelerde en çok göze çarpan sorunlar arasında bebeğini emzirmede zorluk yaşaması, bebeğin kilo kaybı, sarılığın yükselmesi, memeyi reddetme, annelerde göğüslerin şişmesi, meme çatlakları, meme apsesi (Mastit) yer almaktadır. Annelerin büyük bir bölümü memelerinde  meydana gelen sorunlar  yüzünden bebeklerini emzirememekte  ve erken dönemde mama kullanmaya başlamaktadır. Bu süreç ne kadar doğal da olsa annelere yardım gerekebilir. Emziren anneler  güven, cesaret ve desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu desteği verecek kişi emzirme gözlemini bilen deneyimli bir  hastane çalışanı olmalıdır. Anne bebekle çabuk buluşamadığında emme süreci uzamakta, devamında aile panik yaşayarak yetersizlik hissi, güven kaybı oluşmaktadır.Emzirme Danışmanlığı Merkezi olarak, Özel Kızıltepe İpekyoluHastanesi’nde doğum yapan her anneye emzirme eğitimi verilmektedir. Emziren her anne ziyaret edilir, meme muayenesi yapılır, emzirmeleri sorgulanır, hangi teknikle, ne sıklıkla bebeklerini besleyecekleri, kendilerinin  nasıl beslenecekleri anlatılır. Bebek emmiyorsa anneye, bebeği besleme yöntemleri, sütünü de nasıl sağacağı  ve saklayacağı anlatılır.     

Özel Kızıltepe İpekyoluHastanesi’nde gözlenmektedir ki;  emzirme oranları ve ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebek sayısı her geçen yıl yükselmektedir.

EMZİRME POLİTİKASI

1.Hastanemiz BEBEK DOSTU HASTANEDİR.Hastanemizde anne sütü ve emzirme uygulamasının korunması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla bebek formüllerinin pazarlanması ile ilgili uluslar arası yasaya uygun olarak yazılı bir emzirme politikası hazırlanmış olup bu politika düzenli aralıklarla tüm sağlık personelinin bilgisine sunulmaktadır.
a) Hastanemizde oluşturulan standartların devamının sağlanması veri izleme, değerlendirme sistemleri ile yapılmakta,Anne sütü ve emzirme ile ilgili olarak bebeklerin izlenmesi kayıt altına alınmaktadır.
b) Bebek Dostu Hastane önerisine uygun olarak Hastanemizde bebek dostu komitesi vardır.
2. Tüm sağlık Personeli emzirme konusunda annelere destek olmak için gereken bilgi, yetkinlik ve becerilerle donatılması amacıyla eğitilmektedir.
3. Hamile kadınlara ,lohusalara ve aile bireylerine sözlü ve yazılı olarak ,anne sütü ve emzirmenin önemi konusunda eğitim verilmektedir.
4. Bebekler doğumdan sonraki bir saat boyunca (tıbbi bir zorunluluk olmadıkça) Hemşire/ Emzirme Eğitim Hemşiresi gözetiminde ten tene teması kurması sağlanarak emzirilir. Uygun emzirme gerçekleşene dek anneye emzirme desteği sağlanmaya devam edilir.
5. Annelere, emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri gösterilmektedir.
6. Hastanemizde doğan tüm bebekler tıbbi bir gereklilik olmadıkça yalnızca anne sütü ile beslenirler , anne sütü dışında herhangi bir sıvı gıda verilmemektedir.İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi devamında ise uygun tamamlayıcı besleme ile beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi konusunda aileler bilgilendirilmektedir.
7. Anne ve bebeğin görsel ve tensel teması kolaylıkla sağlayabilecekleri şekilde 24 saat boyunca aynı odada kalmaları sağlanır.Sağlık sorunu olmadıkça ayrı kalmalarına izin verilmemektedir.
8. Anneler bebeğini her istediğinde emzirmesi konusunda teşvik edilmektedir.
9. Hastanemizde biberon ve yalancı emzik gibi aparatlar kullanılmaz, riskleri konusunda annelere eğitim verilir.
10. Annelere taburcu olduktan sonra da emzirmeyi sürdürebilmeleri karşılaşacakları sorunları çözebilmeleri için destek ve bakım hizmetleri verilmektedir.

bebek dostu deu hastane